دکتر محمدرضا اکبری

دکتر محمدرضا اکبری

دکترای ژنتیک پزشکی

دکتر اکبری از فارغ‌التحصیلان دبیرستان علامه حلی تهران در سال ۱۳۷۲ بوده است. ایشان در سال ۱۳۷۱ رتبه اول المپیاد شیمی دانش آموزی کشوری را کسب نمود و از اعضای اولین تیم المپیاد شیمی دانش آموزی ایران بود که در سال ۱۹۹۳ میلادی موفق به کسب مدال برنز در بیست و پنجمین دوره المپیاد جهانی شیمی در کشور ایتالیا گردید.

دکتر اکبری تحصیلات پزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۸۰ به پایان رسانید و پس از سپری کردن دوره طرح پزشکی خود در سال ۱۳۸۳ برای ادامه تحصیل در رشته ژنتیک به دانشگاه تورنتو رفته و مطالعات خود را در زمینه ژنتیک سرطان آغاز نمود و در سال ۲۰۱۱ میلادی مدرک دکترای خود را در رشته ژنتیک از دانشگاه تورنتو اخذ نمود. پس از سپری کردن یک دوره یکساله فوق دکتری، ایشان بعنوان استادیار دانشگاه تورنتو در موسسه علوم پزشکی (IMS) دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو و همچنین دانشکده بهداشت (DLSPH) آن دانشگاه مشغول به کار می‌شود. ایشان در حال حاضر علاوه بر تدریس در دانشگاه تورنتو (akbarilab.utoronto.ca)، مدیریت آزمایشگاه ژنتیک بیمارستان کالج زنان این دانشگاه را عهده‌دار می‌باشد.

دکتر اکبری موفق به چاپ بیش از ۱۴۰ مقاله در مجلات معتبر علمی دنیا شده‌اند که از آن میان می‌توان به مقاله ایشان در مجله معتبر نیچر ژنتیک در سال ۲۰۱۵ در مورد کشف ارتباط ژن RECQL و افزایش ریسک سرطان سینه نام برد. نامبرده در طی سالهای گذشته همکاری علمی نزدیکی با مراکز دانشگاهی ایران از جمله مرکز ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، انستیتو کنسر دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین مرکز تحقیقات گوارش و کبد این دانشگاه داشته است. ایشان همچنین از پایه گذاران پروژه کشوری ایرانوم (iranome.ir) می‌باشد.

تخصص

دکترای ژنتیک پزشکی

تحصیلات

پزشکی عمومی (دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۱۳۸۰)

دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی (دانشگاه تورنتو، ۲۰۱۰)

فلوشیپ ژنتیک اپیدمیولوژی (دانشگاه تورنتو، ۲۰۱۱)